NÁVRH KARIÉRNÍHO ŘÁDU PRO UČITELE - zásada za lepší výkon vyšší plat se má brzy výrazně prosadit i v českém školství.

Nová kariéra pro učitele mateřských, základních a středních škol bude mít tři stupně. První dva roky budou nováčci v pozici začínajícího učitele, poté absolvují hodnoticí pohovor, aby mohli postoupit do druhé kategorie – učitele profesionála. Kromě jiného to pro ně bude znamenat celkem dva tisíce korun měsíčně navíc, tedy plat zhruba 24 tisíc korun měsíčně. Po dalších sedmi letech praxe se mohou pokusit dostat do třetí, nejlepší kategorie – vynikajícího učitele. Komu se to podaří, získá ke svému platu navíc celkem pět tisíc korun.

Nové příplatky

Na čerstvé absolventy budou první dva roky po škole dohlížet zástupci z pedagogických fakult. Ty tak budou mít lepší přehled o tom, jak se absolventům daří a co by měly v jejich přípravě zlepšit.

Nováčci dostanou k ruce také zkušeného učitele. „Bude chodit do jejich hodin, pomáhat jim s přípravou,“ říká Valachová. Za to mentor dostane příplatek tři tisíce korun měsíčně. Čas strávený s nováčkem se mu ale nezapočítá do úvazku.

Příplatky budou nově i za další funkce navíc, například pro výchovné či kariérní poradce. Zda je učitel dostatečně dobrý, aby mohl postoupit v kariérním žebříčku, rozhodne komise. Při přestupu od začátečníka k profesionálovi ji sestaví ředitel školy, zájemce o post vynikajícího učitele posoudí komise sestavená Národním institutem pro další vzdělávání.

            „Kariérní řád sice začne platit od září 2017, nabíhat ale bude postupně. Do třetího stupně budou moci učitelé poprvé vstoupit až v roce 2021. Do té doby určíme přesné podmínky,“ říká Valachová. Klíčový má podle ní být skvěle zvládnutý způsob, jakým vést výuku.